Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zelowie
W nowo otwartym skrzydle Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie na parterze umiejscowiona jest biblioteka . Spełnia ona niezwykle ważną funkcję wspomagania procesu dydaktyczno - wychowawczego szkoły, umożliwia wykorzystywanie zbiorów, sprzętu i pomieszczenia do prowadzenia zajęć przez nauczycieli różnych przedmiotów, organizowanie imprez czytelniczych oraz samodzielną pracę jej użytkowników. Nasza biblioteka posiada w swojej ofercie bogaty księgozbiór oraz zbiory audiowizualne. Podzielona jest na cztery części:
- szkolne centrum informacji multimedialnej
- wypożyczalnię
- czytelnię
- magazyn książek i zbiorów specjalnych
Pierwsza część składa się z szesnastu stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu wraz z urządzeniem wielofunkcyjnym, na ścianie zamontowany jest 55. calowy telewizor z dekoderem cyfrowym. W wypożyczalni znajdują się dwa stanowiska pracy dla nauczycieli bibliotekarzy wyposażone w biurka, dwa komputery z dostępem do Internetu, czytnik kodów kreskowych i urządzenie wielofunkcyjne. Zaraz przy wejściu zainstalowane są komputery z dostępem do Internetu i katalogu bibliotecznego. W czytelni wydzielonych jest czternaście stanowisk do pracy indywidualnej. Magazyn biblioteczny to system składający się z jedenastu regałów zamontowanych na ruchomych podstawach przesuwających się po szynach oraz sześciu stałych regałów, obok znajduje się dziewięć miejsc siedzących dla czytelników korzystających z podręcznego księgozbioru.
Z biblioteką sąsiaduje świetlica szkolna, której zadaniem jest kształcić i rozwijać zainteresowania ucznia, pełni ona również funkcję świetlicy środowiskowej i socjoterapeutycznej. Pomieszczenie świetlicy jest odpowiednio zaaranżowane, estetyczne i przytulne, wyposażone w odpowiednie pomoce i materiały edukacyjne, ponadto do dyspozycji uczniów jest 55. calowy telewizor plazmowy z dekoderem cyfrowym oraz jedenaście nowoczesnych stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu.
Na parterze usytuowana jest jeszcze jadalnia z aneksem kuchennym . Część stołówkowa wyposażona jest w pięćdziesiąt pięć miejsc przeznaczonych do spożywania posiłków oraz w punkt higieniczno- sanitarny, gdzie można umyć ręce przed i po jedzeniu. W części kuchennej znajduje się sprzęt AGD.
Na pierwszym piętrze znajduje się aula . Organizowane są w niej wszelkiego rodzaju szkolne uroczystości, natomiast w dzień powszedni w czasie przerw uczniowie mogą pograć w tenis stołowy i piłkarzyki. Aula wyposażona jest również w dużą scenę oraz składane miejsca siedzące.
Na drugim piętrze zlokalizowane są trzy nowoczesne sale dydaktyczne ze specjalnymi podestami na których usytuowane są stanowiska nauczycielskie wyposażone w funkcjonalne biurka, nowoczesne komputery stacjonarne z dostępem do Internetu połączone z zamontowanymi przy suficie rzutnikami. Dwie sale dydaktyczne posiadają ponadto olbrzymie zaplecza z zamontowanymi szafami. Na chwilę obecną w owych pomieszczeniach znajdują się pracownie: języka angielskiego, języka polskiego oraz pracownia fizyczna połączona siecią komputerową z automatycznie sterowanym obserwatorium astronomicznym usytuowanym na ostatniej kondygnacji budynku.
Obserwatorium astronomiczne zbudowane jest z rozsuwanej kopuły i obrotowej podłogi. Główne jego wyposażenie to teleskop LX200ACF firmy Meade. Jest to nowa klasa teleskopów zawierająca zaawansowany system optyczny, podobny do zastosowanego przez NASA przy projektowaniu teleskopu Hubble’a. Przeznaczony jest on dla profesjonalistów zajmujących się astronomią. Teleskop ten to również doskonały instrument do prowadzenia obserwacji naziemnych, zapewniający wysoką rozdzielczość uzyskanych obrazów. Jasny obiektyw umożliwia uzyskanie dużego pola widzenia (powiększenie użyteczne 850 razy), system sterowania teleskopu automatycznie poziomuje go i koduje precyzyjnie kierunek północny, korzystając z technologii LNT oraz z szesnasto kanałowego systemu GPS. Teleskop jest sterowany za pomocą kontrolera AutoStar II, który zawiera bazę danych 145 000 obiektów na niebie. Do obserwatorium możemy dostać się idąc po schodach lub przemieszczając się windą, która ponadto dostosowana jest również dla osób niepełnosprawnych.